
assistant_photoOd 27 lat dostarczamy dla Was najlepsze odżywki i suplementy diety w Polsce!
assistant_photoOd 27 lat dostarczamy dla Was najlepsze odżywki i suplementy diety w Polsce!
Filtr
Nasze hity!
Najnowsze wpisy na blogu
lipiec
16
,2021
Lecytyna w ludzkim organizmie jest składnikiem błony komórkowej. Odpowiada także za prawidłowe przewodnictwo impulsów nerwowych w mózgu i tkance ...
lipiec
16
,2021
Bakopa drobnolistna ze względu na swoje właściwości stosowana jest w Ajurwedzie w leczeniu bezsenności, padaczki oraz przy stanach lękowych w celu ...
lipiec
16
,2021
Czym jest kortyzol czyli hormon stresu? Zadaniem kortyzolu, jako jednego z hormonów stresu, jest pobudzenie innych hormonów tj: adrenalina i ...
maj
06
,2021
Orzechy są bardzo zdrowe, jednak zawsze jednak należy mieć na uwadze, że orzechy są bardzo kaloryczne. Nie trzeba ich spożywać codziennie - ...
maj
06
,2021
Witamina D3 często nazywana jest witaminą słońca. Jest rozpuszczalna w tłuszczach. Witaminę D3 powinniśmy suplementować zawsze w okresie od ...
maj
06
,2021
Kudzu to roślina, której działanie i właściwości lecznicze powinny docenić osoby walczące z nałogiem, zwłaszcza z uzależnieniem od alkoholu.
maj
06
,2021
Suplementacja okołotreningowa to jeden z najbardziej elementarnych tematów dotyczących przyjmowania suplementów diety.
maj
06
,2021
Forma na lato to temat powracający jak bumerang. Zachęcamy do regularnych treningów przez cały rok.

Węglowodany
Jest 15 produktów.
Widok boksowy
Widok boksowy 2
Widok listy
Widok listy 2
Widok katalogu
Co to są węglowodany?
Węglowodany nazywane również cukrami są związkami składającymi się z węgla, wodoru oraz tlenu. Węglowodany występują powszechnie w większości produktów spożywczych i spełniają głównie funkcje energetyczne. Węglowodany ze względu na wielkość ich cząsteczek możemy podzielić na węglowodany proste oraz węglowodany złożone.
Węglowodany proste
Węglowodany proste, czyli inaczej monosacharydy to najprostsze pod względem struktury węglowodany, które nie ulegają rozkładowi do mniej złożonych form. Węglowodany proste to grupa węglowodanów, do której zaliczamy powszechnie występujące cukry takie jak glukoza, fruktoza galaktoza czy ryboza.
Węglowodany złożone
Węglowodany złożone, powstają w wyniku połączenia się co najmniej dwóch cząsteczek węglowodanów prostych. W zależności od ilości cząsteczek cukrów prostych węglowodany złożone dzielimy na oligo i polisacharydy. Węglowodany złożone to między innymi sacharoza (cukier spożywczy), laktoza (cukier mleczny), maltoza (cukier słodowy) oraz skrobia i glikogen.
Węglowodany, których unikać?
Węglowodany to podstawowe składniki pokarmowe, a przyjęty model żywienia determinuje ich udział w naszej diecie. Węglowodany są źródłem energii, a produkty bogate w węglowodany głównie pochodzenia roślinnego oprócz węglowodanów dostarczają również innych cennych związków. W swojej kuchni powinniśmy jednak w większym stopniu wykorzystywać węglowodany złożone niż węglowodany proste.
Węglowodany o niskim indeksie glikemicznym
Węglowodany o niskim indeksie glikemicznym ze względu na korzystne działanie zdrowotne diet, które opierają się właśnie na tego rodzaju węglowodanach mogą z powodzeniem być filarem naszego żywienia. Bez wątpienia produkty bogate w węglowodany o niskim indeksie glikemicznym powinny często gościć na naszym stole.
Węglowodany po treningu
Węglowodany po treningu w głównej mierze mają zapewnić nam energię oraz posłużyć do odbudowy glikogenu mięśniowego. Dlatego posiłek po treningowy powinien zawierać produkty bogate w węglowodany. Po treningu możemy nasz posiłek skomponować w taki sposób, aby dostarczał jednakowo węglowodany złożone oraz węglowodany proste.
Węglowodany na śniadanie
Węglowodany w zwyczajowym sposobie odżywiania powinny występować właściwie w każdym ze spożywanych posiłków w ciągu dnia. Dlatego również na śniadanie węglowodany mogą być spożywane w postaci różnego rodzaju produktów spożywczych, a ilość przyjmowanych węglowodanów będzie zależeć, chociażby od naszej aktywności fizycznej.
Węglowodany na noc
Węglowodany na noc stały się przedmiotem wielu dyskusji, a wokół tego tematu narosło wiele mitów. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby węglowodany były obecne w ostatnim posiłku w ciągu dnia. Co więcej, owoce, które obfitują w węglowodany mogą być spożywane na noc i to nawet po godzinie 18!
Węglowodany na redukcji
Węglowodany na redukcji tak jak w przypadku okresu nadwyżki kalorycznej mogą być obecne w naszej diecie. Zazwyczaj w sytuacji kiedy zależy nam na utracie masy ciała zwiększa się udział białka na rzecz innych makroskładników jednak należy pamiętać o tym, że produkty bogate w węglowodany są również źródłem błonnika pokarmowego, który może być pomocny podczas odchudzania.