Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie i akceptujesz politykę prywatności.
Nasze hity!
Najnowsze wpisy na blogu
Białka w proszku - odżywki białkowe dla sportowców - Sklep Pafoscan
Odżywki białkowe

Jest 10 produktów.

Widok boksowy
Widok boksowy 2
Widok listy
Widok listy 2
Widok katalogu

Aktywne filtry

ODŻYWKI BIAŁKOWE

 

Odżywki białkowe co to jest?

Odpowiadając na pytanie, czym są odżywki białkowe, należałoby najpierw
w kilku słowach wyjaśnić ogólną rolę białka i jego znaczenie dla ludzi. Mianowicie białko jest zasadniczym makroskładnikiem pokarmowym, a od właściwej podaży białka w diecie zależy odpowiedni rozwój i wzrost organizmu. Białko jest odpowiedzialne również za regenerację tkanek np. tkanki mięśniowej, w której w wyniku ciężkiego wysiłku fizycznego dochodzi do uszkodzeń. Czym zatem są odżywki białkowe? Są to skoncentrowane źródła białka o różnym stopniu przetworzenia, pochodzące z rozmaitych produktów spożywczych. Możemy wyróżnić odżywki pochodzenia zwierzęcego takie jak odżywki białkowe serwatkowe (z mleka), odżywki białkowe wołowe, odżywki białkowe z jaj czy odżywki białkowe z owadów. Jeżeli chodzi natomiast o odżywki pochodzenia roślinnego, wyróżniamy między innymi odżywki białkowe z soi, odżywki białkowe z grochu czy odżywki białkowe z konopi. Odżywki białkowe to preparaty występujące w postaci proszku, który przy wykorzystaniu szejkera lub blendera należy wymieszać, wykorzystując wskazany przez producenta płyn. Do tego celu najczęściej wybierana jest woda niegazowana lub mleko zwierzęce oraz mleko roślinne. Otrzymany w ten sposób koktajl najlepiej jest spożyć zaraz po jego przygotowaniu np. po zakończonym treningu.

Dobre odżywki białkowe, czyli jakie?

Zaletami odżywek białkowych z praktycznego punktu widzenia jest ich niewątpliwa poręczność. Mianowicie odżywki białkowe mogą się sprawdzić w przypadku długiego pobytu poza domem lub wyjazdu podczas którego nie jesteśmy w stanie spożyć posiłku w tradycyjnej formie. Nie oznacza to, że powinniśmy bazować tylko i wyłącznie na odżywkach białkowych. Jednak spakowanie ze sobą porcji odżywki, która w połączeniu z wodą i dodatkiem
w postaci owocu np. banana może w określonych sytuacjach stanowić alternatywę dla konwencjonalnego posiłku. Odżywki białkowe z powodzeniem mogą być także wykorzystywane do przygotowania standardowego pożywienia np. owsianki, wypieków czy owocowego smoothie zwiększając w ten sposób udział białka w diecie.

Odżywki białkowe, a zdrowie

Odżywki białkowe ze względu na to, że dostarczają w jednorazowej porcji nawet kilkudziesięciu gramów białka, mogą stanowić uzupełnienie diety w łatwo przyswajalne proteiny, a także związki pozytywnie wpływające na organizm. Odżywki białkowe serwatkowe są bogatym źródłem aminokwasów takich jak L-cysteina oraz aminokwasy rozgałęzione BCAA. L-cysteina jest aminokwasem, który wchodzi w skład glutationu wykazującego właściwości antyoksydacyjne. Podobne działanie może wykazywać również białko sojowe ze względu na wysoką zawartość izoflawonów. Ponadto korzystanie z sojowych odżywek białkowych w połączeniu z odpowiednim żywieniem może przyczyniać się do spadków poziomu cholesterolu.

Odżywki białkowe — skutki uboczne

Na samym wstępie należy podkreślić, że zasady dotyczące stosowania odżywek białkowych są takie same jak w przypadku innych suplementów diety. Mianowicie korzystanie z wysokiej jakości odżywek białkowych tworzonych przez zaufanych producentów u osób w pełni zdrowych jest bezpieczne. Musimy pamiętać, że należy przyjmować je zgodnie z zaleceniami oraz przyjętymi normami określającymi ich użytkowanie. Warto podkreślić, że teorie dotyczące szkodliwego wpływu stosowania odżywek białkowych na narządy takie jak nerki czy wątroba nie zostały potwierdzone. Tego typu doniesienia odnosiły się raczej do ogólnej ilości spożywanego białka w ciągu dnia, a nie do stosowania różnego rodzaju odżywek białkowych np. przez sportowców. Korzystanie z odżywek białkowych również nie powoduje ubytków wapnia z kości. W związku z tym stosowaniu odżywek białkowych w prawidłowy sposób nie powinny towarzyszyć żadne skutki uboczne.

Różne rodzaje odżywek białkowych:

Odżywki białkowe roślinne

Roślinne odżywki białkowe są preparatami, do których produkcji wykorzystano, jak sama nazwa wskazuje, surowce pochodzenia roślinnego takie jak soja, groch, dynia, ryż, konopie czy komosa ryżowa. Są to najczęściej wykorzystywane źródła, chociaż przypuszczalnie każda roślina może posłużyć w celu wyprodukowania z niej odżywki białkowej. Na rynku dostępne są preparaty roślinnych odżywek białkowych bazujące na jednym lub kilku produktach roślinnych. Mianowicie możemy się spotkać z odżywkami, które w swoim składzie zawierają jedynie izolat białka sojowego lub takie, które opierają się na mieszance różnych źródeł. Tego typu odżywki białkowe, które są połączeniem np. białka grochu i białka ryżu bardzo często są wzbogacane dodatkowo jagodami goji czy quinoą. Odżywki białkowe roślinne, które zawierają różne formy białek roślinnych, odznaczają się lepszym profilem aminokwasowym, w porównaniu do odżywek bazujących na jednym źródle białek roślinnych.

Wegańskie odżywki białkowe

Odżywki białkowe przeznaczone dla osób stosujących dietę wegańską, które chciałaby korzystać z tego typu preparatów, z racji wykluczenia w tym modelu żywieniowym wszelkich produktów pochodzenia zwierzęcego muszą bezwzględnie wpisywać się w te założenia. W związku z tym zasady diety wegańskiej wymuszają stosowanie jedynie odżywek białkowych pochodzenia roślinnego. W przypadku odmian diety wegetariańskiej, w której dopuszcza się korzystanie z produktów mlecznych bądź też jaj możliwe byłoby stosowanie większości odżywek białkowych bazujących na białku serwatkowym lub roślinnym oraz białku jaj kurzych. Natomiast weganie zobligowani są sięgać wyłącznie po odżywki na bazie soi, grochu, dyni, konopi oraz innych źródeł roślinnych. Zarówno u wegan, jak i wegetarian przeciwwskazane jest stosowanie odżywek białkowych z wołowiny lub tych, które produkowane są z owadów.

Odżywki białkowe serwatkowe

Odżywki białkowe serwatkowe to preparaty pochodzenia mlecznego. Serwatka jest rozpuszczalną w wodzie frakcją mleka, która powstaje podczas procesu wytwarzania sera. Stanowi około 20% białek mleka natomiast pozostałe 80% to kazeina. Najpopularniejszym surowcem wykorzystywanym do otrzymania serwatki jest mleko krowie, jednak na rynku istnieją, również preparaty bazujące na mleku kóz czy wielbłądów. Odżywki białkowe zawierające białko serwatkowe powstają w wyniku różnych procesów technologicznych, jakim poddawana jest serwatka. Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje odżywek serwatkowych: koncentrat białka serwatkowego, izolat białka serwatkowego oraz hydrolizat białka serwatkowego. Białko serwatkowe jest pełnowartościowym białkiem i charakteryzuje się wysoką zawartością wszystkich niezbędnych aminokwasów. Jest bogatym źródłem aminokwasów egzogennych w tym leucyny, która jest istotna w procesie syntezy białek mięśniowych. W związku z tym odżywki białkowe takie jak białko serwatkowe o wysokiej zawartości leucyny mogą w znaczący sposób przyczynić się do budowy masy mięśniowej.

Odżywki białkowe na masę

Białko jest bardzo istotnym składnikiem pokarmowym, który jest elementem budulcowym wielu tkanek ludzkiego organizmu, w tym tkanki mięśniowej. Zapotrzebowanie na białko w diecie różni się ze względu na takie czynniki jak wiek, masa ciała, stan zdrowia czy stan fizjologiczny, a także aktywność fizyczna. To właśnie od tego, jaki rodzaj aktywności fizycznej wykonujemy oraz jak często tego dokonujemy, może zależeć, to ile białka w całodziennej diecie powinniśmy dostarczyć. Sporym zapotrzebowaniem na białko odznaczają się osoby trenujące sporty siłowe oraz sporty wytrzymałościowo-siłowe. Udział białka w diecie w zależności np. od okresu treningowego, w którym zależy nam na przyroście masy mięśniowej, może wzrastać. W związku z tym korzystne może okazać się stosowanie odżywek białkowych, aby dostarczyć odpowiednią ilość białka. Przyjmowanie odżywek białkowych po treningu może sprzyjać syntezie białek mięśniowych oraz przyczyniać się również do uzupełnienia rezerw glikogenu mięśniowego. W tym celu możemy bazować właściwie na każdym rodzaju odżywek białkowych bez względu na to, czy są to odżywki pochodzenia zwierzęcego, czy roślinnego. Chociaż korzystniejsze mogą okazać się te odżywki białkowe, które stosunkowo szybko wchłaniają się w przewodzie pokarmowym. Należy jednak pamiętać, że powinny one stanowić jedynie uzupełnienie naszej diety.

Odżywka białkowa — odchudzanie

W sytuacji, kiedy zależy nam na zmniejszeniu masy ciała i utracie tkanki tłuszczowej podaż białka w diecie może wzrastać. Wynika to z faktu, że wyższe spożycie białka wpływa w pozytywny sposób na uczucie sytości dzięki, czemu łatwiej będzie nam utrzymać obrane przez nas założenia diety redukcyjnej. Odżywki białkowe mogą stanowić wtedy dodatek do posiłków. Do tego celu możemy wybrać właściwie każdym rodzaj dostępnych na rynku odżywek białkowych. Większy udział białka w diecie może również pozytywnie oddziaływać w kontekście zachowania masy mięśniowej. Warto odnotować, że w okresie redukcji masy ciała, kiedy chcemy włączyć do swojej diety odżywkę białkową, dobrym wyborem może być białko kazeinowe. Mianowicie kazeina podobnie jak białko serwatkowe jest otrzymywana z mleka. Jednak w porównaniu do odżywek serwatkowych preparaty kazeinowe charakteryzują się dłuższym czasem wchłaniania w przewodzie pokarmowym. Dlatego stosowanie kazeinowych odżywek białkowych zaleca się, kiedy przerwy pomiędzy posiłkami są długie lub jako ostatni posiłek w ciągu dnia.

Odżywka białkowa bez laktozy

Laktoza to dwucukier, który naturalnie występuje w mleku. W przewodzie pokarmowym człowieka laktoza z udziałem wyspecjalizowanego w tym celu enzymu-laktazie ulega rozkładowi, a produkty tej przemiany ulegają absorpcji. Istotnym faktem jest, że wraz z wiekiem aktywność laktazy i tym samym zdolność naszego organizmu do trawienia laktozy zulega zmniejszeniu. Dlatego u osób dorosłych może dochodzić do częstszego występowania objawów nietolerancji laktozy. Odżywkami białkowymi, które z pewnością nie zawierają w swoim składzie laktozy, są preparaty opierające się na białku roślinnym. W związku z tym będzie to odpowiedni wybór dla wegetarian oraz wegan. Pozostałe odżywki białkowe, które są pozbawione laktozy to odżywki na bazie wołowiny oraz jaja kurzego. Skoro laktoza jest składnikiem mleka, nasuwa się pytanie, czy odżywki białkowe pochodzenia mlecznego takie jak preparaty na bazie białka serwatkowego mogą być stosowane przez osoby borykające się z nietolerancją laktozy? Okazuje się, że w wyniku zastosowania odpowiednich procesów produkcyjnych odżywki białkowe serwatkowe mogą mieć minimalną zawartość laktozy. Takimi rodzajami preparatów będą izolaty białka serwatkowego oraz hydrolizaty białka serwatkowego. Należy podkreślić, że to jaka dawka laktozy będzie wywoływać niekorzystne dla nas działanie, jest kwestią bardzo indywidualną i zależy od ogólnej ilości spożytej w ciągu dnia laktozy wraz z pożywieniem.

Odżywka białkowa dla kobiet

Zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet białko odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie organizmu i bierze udział w przebiegu wielu procesów zachodzących w ciele. W związku z tym przy produkcji odżywek białkowych nie następuje żaden etap, w którym dochodzi do podziału na odżywki białkowe dla kobiet i te dedykowane Panom. Mianowicie kobiety z powodzeniem mogą korzystać z wszystkich wymienionych wcześniej odżywek białkowych jednakowo tych pochodzenia zwierzęcego oraz roślinnego. Dlatego stając przed wyborem zakupu odżywki białkowej, wszystkie Panie bez wyjątku, jeżeli nie mają żadnych przeciwwskazań, mogą zdecydować się na stosowanie odżywek serwatkowych, odżywek białka grochu, konopi czy ryżu oraz odżywek białka jaj kurzych. Trzeba jednak odnotować, że na rynku dostępne są odżywki białkowe, które niekiedy w swojej nazwie lub wyglądem opakowania sugerują, że są przeznaczone specjalnie do użytku przez kobiety. Najczęściej w ich składzie znajdziemy kilka różnych form białka serwatkowego, a także kazeinę. Ten rodzaj odżywek białkowych zazwyczaj uzupełniany jest również w kolagen, L-karnitynę, kompleks witamin oraz błonnik pokarmowy. Tego typu dodatki nie powodują, że odżywki białkowe z tej kategorii mogą być stosowane jedynie przez kobiety, natomiast mogą być alternatywą dla tradycyjnych odżywek białkowych opartych jedynie na jednym lub kilku rodzajach protein.

Food supplements (dostęp 2021-04-15)