-
Kategorie
add remove
- Akcesoria sportowe add remove
- Aminokwasy add remove
- Boostery Testosteronu
- Dla wegan
- Konopie CBD add remove
- Kreatyny add remove
- Minerały add remove
- Napoje
- Odżywki białkowe add remove
- Odżywki na masę
- Po treningu
- Przed treningiem
- Spalacze tłuszczu add remove
- Suplementy diety add remove
- Węglowodany add remove
- Witaminy add remove
- Zdrowa żywność add remove
-
Producenci
add remove
- Nasze sklepy add remove
- Promocje
Kategorie bloga
Czym są minerały?
Minerały w ujęciu dietetycznym i w żywieniu to potoczne określenie składników mineralnych, czyli związków, które podobnie jak witaminy muszą być dostarczane wraz z pożywieniem. Minerały (składniki mineralne) pełnią szereg funkcji w ludzkim organizmie dlatego muszą być stale uzupełniane.
Minerały w tabletkach czy kapsułkach?
Preparaty zawierające w swoim składzie minerały możemy znaleźć w tabletkach oraz kapsułkach. Minerały w tabletkach pozwalają na dostarczenie stosunkowo większej dawki składników aktywnych w jednorazowej porcji. Z kolei minerały w formie kapsułek mogą być wygodniejsze i łatwiejsze w przyjmowaniu (połykanie).
Minerały — niedobór w organizmie
Ze względu na to, że minerały biorą udział w przebiegu mnóstwa bardzo ważnych dla odpowiedniego funkcjonowania organizmu procesach. Ich niedobór może prowadzić do niekorzystnych skutków zdrowotnych i schorzeń. Dlatego minerały muszą być ciągle dostarczane do naszego organizmu.
Minerały — nadmiar w organizmie
Minerały przyjmowane w nadmiernej dawce mogą być dla organizmu tak samo niekorzystne, jak ich niedobór. Minerały dostarczane w zbyt dużej ilości mogą prowadzić do nieprawidłowości w funkcjonowaniu naszego organizmu i zaburzać wchłanianie innych związków.
Najpopularniejsze minerały:
Magnez
Rola magnezu w ludzkim organizmie dotyczy prawidłowej budowy kości i zębów czy transportu innych składników mineralnych takich sód i potas. Ponadto magnez odpowiada za pracę układu nerwowego oraz kurczliwość mięśni. Odpowiednia ilość magnezu w organizmie poprawia wchłanianie wapnia.
Selen
Selen zaliczany jest do mikropierwiastków pokarmowych i pełni w ludzkim organizmie przede wszystkim funkcję antyoksydacyjne. Selen współdziała witaminą E i chroni komórki oraz inne struktury komórkowe przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.
Potas
Potas odpowiada za przebieg wielu reakcji enzymatycznych zachodzących w ludzkim organizmie. Potas jest niezbędny dla pracy układu nerwowego i bierze udział w przewodnictwie nerwowym. Potas reguluje również prawidłowe ciśnienie osmotyczne płynów ustrojowych.
Wapń
Wapń należy do głównych składników układu kostnego i utrzymuje odpowiednią strukturę kości. Ponadto wapń odpowiada za zapewnienie twardości zębów. Wapń odpowiedzialny jest także za funkcjonowanie układu nerwowego i mięśniowego oraz wpływa na pracę mięśnia sercowego.
Żelazo
Żelazo to niezbędny pierwiastek dla ludzkiego organizmu, który bierze udział w transporcie tlenu. Żelazo w głównej mierze znajduje się w hemoglobinie, czyli czerwonym barwniku krwi. U kobiet żelazo musi być dostarczane w większej ilości niż u mężczyzn, a niedobór tego pierwiastka może prowadzić do niedokrwistości.
Chrom
Chrom zaliczany jest do pierwiastków śladowych i odgrywa rolę w metabolizmie glukozy. Zadaniem chromu w ludzkim organizmie jest regulowanie poziomu glukozy we krwi. Ponadto chrom jest również potrzebny do metabolizmu białek i kwasów tłuszczowych.
Jest 48 produktów.
Aktywne filtry