Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie i akceptujesz politykę prywatności.
Bakopa drobnolistna inaczej Brahmi - najważniejsze informacje

Bakopa drobnolistna inaczej Brahmi - najważniejsze informacje

Bakopa drobnolistna - brahmi - Co to jest?

Bakopa drobnolistna(Bacopa monnieri) to roślina, która wykorzystywana jest w tradycyjnej hinduskiej medycynie ajurwedyjskiej. Bakopa drobnolistna znana jest w Indiach również jako Brahmi i Jalanimba. Bakopa drobnolistna wykazuje szerokie działanie zdrowotne i zaliczana jest do grupy adaptogenów. 

Bakopa drobnolistna zastosowanie

Bakopa drobnolistna ze względu na swoje właściwości stosowana jest w Ajurwedzie w leczeniu bezsenności, padaczki oraz przy stanach lękowych w celu uspokojenia. Bakopa drobnolistna wykorzystywana jest także do poprawy funkcji poznawczych, usprawnienia pracy mózgu oraz polepszenia pamięci. 

Bakopa drobnolistna działanie

Bakopa drobnolistna wykazuje działanie przeciwzapalne, antyoksydacyjne, kardioprotekcyjne oraz neuroprotekcyjne. Ponadto bakopa drobnolistna ma właściwości adaptogenne dzięki czemu może przyczyniać się do poprawy odpowiedzi organizmu na działanie stresu. 

Bakopa drobnolistna dawkowanie

Bakopa drobnolistna może być przyjmowana w różnej formie np. w postaci liści lub proszku. W ten sposób bakopa drobnolistna stosowana była w Indiach z dodatkiem masła ghee. Bakopa drobnolistna w formie preparatów w kapsułkach zazwyczaj zawiera około 200-300 mg ekstraktu w jednorazowej porcji i jest to zalecana dobowa dawka. 

Bakopa - skutki uboczne i przeciwwskazania

Bakopa drobnolistna przyjmowana zgodnie z zaleceniami dotyczącymi jej przyjmowania wydaje się, że nie wywołuje skutków ubocznych. Jednakże bakopa drobnolistna przyjmowana na czczo może powodować biegunki, wzdęcia czy nudności. Negatywne efekty ze strony układu pokarmowego mogą być obserwowane częściej u osób starszych.  

Brahmi (bakopa drobnolistna) - właściwości antydepresyjne

Bakopa drobnolistna stosowana jest w Indiach w celu obniżenia lęku oraz w stanach depresji. Bakopa drobnolistna wykazuje właściwości antydepresyjne ze względu na zawarte w tej roślinie bakozydy, które mogą oddziaływać na nasz układ nerwowy poprzez poprawę przewodzenia impulsów nerwowych. 

Brahmi (bakopa drobnolistna) a padaczka i właściwości przeciwdrgawkowe

Bakopa drobnolistna była obiektem wielu badań dotyczących zastosowania tej rośliny w leczeniu padaczki. Dowiedziono, że bakopa drobnolistna może być odpowiedzialna za zmniejszenie występowania drgawek. Bakopa drobnolistna wykazuje również szereg innych korzyści u osób z padaczką, których mechanizm nie został do końca poznany.   

Najczęściej wybierane przez naszych klientów:

    Zostaw komentarz