Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie i akceptujesz politykę prywatności.
Kudzu

Kudzu

Działanie kudzu

Kudzu czyli Pueraria Montana to roślina, która od setek lat wykorzystywana jest w tradycyjnej chińskiej medycynie. Kudzu w polskiej terminologii występuje również jako Opornik łatkowaty i ze względu na swoje właściwości zyskuje coraz większą popularność w naszym kraju.

Kudzu w medycynie wschodu stosowane jest w leczeniu objawów menopauzy, w chorobach układu sercowo-naczyniowego, w łagodzeniu migren oraz przy biegunkach i gorączce. Ponadto kudzu wykorzystywane jest jako środek terapeutyczny w leczeniu uzależnień od alkoholu i nikotyny. Opisywane działanie kudzu dotyczy głównie korzenia tej rośliny ponieważ to właśnie ta część kudzu stosowana jest w ludowej chińskiej medycynie.

Kudzu jest źródłem izoflawonoidów takich jak daidzeina, genisteina, formononetyna, pueraryna. Związki te wykazują wysoką aktywność biologiczną i chemiczne podobieństwo do żeńskich hormonów płciowych(estrogenów). Dlatego nazywa się je fitoestrogenami. Poza działaniem estrogennym wymienione izoflawonoidy wykazują właściwości przeciwutleniające, przeciwzapalne, przeciwmiażdżycowe, przeciwbakteryjne oraz stymulujące układ immunologiczny. Izoflawonoidy wykorzystuje się w kosmetologii w celu poprawy kondycji i wyglądu skóry. To właśnie dzięki bogatej zawartości izoflawonoidów przypisuje się kudzu tak szerokie działanie.

Dawkowanie kudzu

Dostępne na rynku preparaty zawierające w swoim składzie kudzu zazwyczaj dostarczają w jednej kapsułce około 500 mg ekstraktu z korzenia kudzu. Istnieją również preparaty bazujące na sproszkowanym korzeniu kudzu, który może być dodawany do pożywienia i w ten sposób przyjmowany. Rekomendacje producentów dotyczące dawkowania suplementów z kudzu mieszczą się przeważnie w przedziale od 1 do 2 kapsułek w ciągu dnia. Jeżeli chodzi o porę przyjmowania kudzu to nie ma w tej kwestii ścisłych wytycznych jednak należy przy tym uwzględnić cel przyjmowania preparatów z kudzu. Należy podkreślić, że tak jak w przypadku wszystkich suplementów diety również kudzu powinniśmy stosować zgodnie z wytycznymi dotyczącymi ich przyjmowania, które zostały określone przez producenta. 

Kiedy stosować kudzu?

Zgodnie z przytoczonymi wcześniej informacjami stosowanie kudzu może okazać się pomocne u kobiet w okresie menopauzy i przyczyniać się do łagodzenia ogólnych symptomów klimakterium. Przyjmowanie kudzu przez kobiety w momencie występowania u nich objawów przekwitania może poprawiać funkcje poznawcze i prowadzić do zwiększenia uwagi. Izoflawonoidy zawarte w kudzu wykazują właściwości hipotensyjne(obniżające ciśnienie tętnicze krwi). Co ciekawe przyjmowanie kudzu może przyczyniać się do obniżenia poziomu cukru we krwi oraz poprawiać wrażliwość na insulinę. Należy jednak podkreślić, że dostępne na ten temat prace naukowe dotyczyły badań przeprowadzanych na otyłych myszach. Podobnie sytuacja wygląda z doniesieniami dotyczącymi wpływu przyjmowania kudzu w kontekście zwiększenia gęstości mineralnej kości. Na ten moment nie można potwierdzić takiego działania i potrzebne jest przeprowadzenie dalszych obserwacji w tym kierunku. Nie mniej jednak ze względu na swój potencjał kudzu może być ciekawym przedmiotem badań. Kudzu wykorzystywane jest również w sytuacjach ograniczania spożywania alkoholu oraz palenia papierosów.    

Na jakie dolegliwości pomaga kudzu?

Kudzu wykazuje dosyć uniwersalne działanie dlatego w tradycyjnej chińskiej medycynie stosowane jest na wiele dolegliwości. Korzystaniu z kudzu przypisuje się poprawę w sytuacji występowania migrenowego bólu głowy. Ponadto kudzu wykorzystywane jest przy dolegliwościach układu pokarmowego(biegunki) oraz w momencie występowania gorączki. Kudzu wykazuje również działanie przeciwmiażdżycowe oraz obniżające stan zapalny w obrębie naczyń krwionośnych.

Kudzu a alkoholizm

Działanie kudzu w kontekście zastosowania produktów z tej rośliny w leczeniu choroby alkoholowej to dosyć złożony temat, nad którym warto nieco głębiej się pochylić. Kudzu w tradycyjnej chińskiej medycynie wykorzystywane jest jako środek “na kaca”. Działanie to ma polegać na zwiększeniu wydalania toksycznych produktów przemiany alkoholu. Dzięki temu nasz organizm lepiej radzi sobie z przyjętą dawką etanolu i szybciej dochodzimy do pełni sił po spożywaniu alkoholu. Jednak ten efekt stosowania kudzu ma dotyczyć jedynie liści tej rośliny. Jeżeli chodzi natomiast o preparaty bazujące na ekstraktach z korzenia kudzu obserwujemy z goła inne działanie. Mianowicie wskutek przyjmowania ekstraktów z korzenia kudzu może dochodzić do obniżenia pracy jednego z enzymów odpowiedzialnych za przekształcanie się alkoholu. W wyniku tego w naszym organizmie odwrotnie niż w przypadku korzystania z liści kudzu może dojść do nagromadzenia się toksycznego produktu przemiany etanolu, czyli aldehydu octowego. Związek ten jest odpowiedzialny między innymi za wywoływanie negatywnych odczuć spożywania alkoholu, w tym również kaca. Dlatego wyższe stężenie aldehydu octowego w ciele spowodowane przyjmowaniem kudzu może być odpowiedzialne za niechęć i wstręt towarzyszący spożywaniu alkoholu. Jak zatem widzimy stosowanie kudzu może być pomocne w zmniejszeniu niekorzystnych następstw spożywania alkoholu. Przyjmowanie preparatów z kudzu mogą także rozważyć osoby, które chcą ograniczyć ilość przyjmowanego alkoholu.  

Z czym łączyć witaminę D3

Witamina D3 w formie preparatów może występować jako produkt zawierający tylko witaminę D3 lub w połączeniu z innymi składnikami. Obecnie witamina D3 wzbogacana jest często o witaminę K2, jednakże dodatek witaminy K2 nie wydaje się poprawiać wchłaniania witaminy D3, a sama witamina K dosyć obficie występuje w wielu produktach spożywczych.

Nasi klienci wybierają:

    Zostaw komentarz