Ashwagandha – wsparcie organizmu w walce ze stresem

Ashwagandha – wsparcie organizmu w walce ze stresem

Suplementy diety zawierające w swoim składzie ekstrakt z ashwagandhy zyskują coraz większą popularność wśród osób aktywnych fizycznie. Jednak nie tylko sportowcy mogą odnieść korzyści ze stosowania tego typu preparatów. Wszystkie osoby, które w ciągu dnia narażone są na przewlekły stres psychiczny oraz wykonują pracę umysłową również mogą rozważyć przyjmowanie suplementów z Ashwagandhą. W tym artykule zostaną przedstawione najważniejsze informacje dotyczące działania Ashwagandhy i jej wpływu na ludzki organizm, a także kwestie obejmujące stosowanie tego rodzaju suplementów.


Ashwagandha – ajurwedyjskie zioło 

Ashwagandha to roślina, która w naturalnym środowisku występuje przede wszystkim w Azji oraz na południu Europy. Najbardziej kojarzona jest z Indiami oraz medycyną ajurwedyjską, w której odgrywa znacząca rolę dzięki czemu zyskała miano Żeń-szenia indyjskiego. Ashwagandhę spotkamy również pod innymi nazwami takimi jak Withania somnifera czy Wintercherry. W polskim nazewnictwie występuje jako Witania ospała lub Śpioszyn lekarski. Samo słowo Ashwagandha można przetłumaczyć jako „zapach konia”, a wynika to z charakterystycznej woni tej rośliny oraz przypisywaniu jej działania polegającego na zyskaniu siły oraz witalności konia. Jak już zostało wspomniane roślina ta ze względu na szerokie spektrum działania wykorzystywana jest w starohinduskiej medycynie gdzie od wieków stosowana jest jako środek przeciwzapalny, antyoksydacyjny, neuroprotekcyjny, immunostymulujący oraz przeciwlękowy.


Ashwagandha – uniwersalny adaptogen

Ashwagandha zaliczana jest do grupy tzw. adaptogenów, czyli produktów ziołowych wykazujących działanie prowadzące do zwiększenia odporności na stres. Najistotniejszym składnikiem występującym w Ashwaganhdzie są witanolidy, witaferyna A oraz witanolid D. Różne części tej rośliny charakteryzują się zmienną zawartością substancji aktywnych(witanolidów). Obecnie na rynku można znaleźć wiele preparatów z Ashwagandhą w różnej postaci. Możemy wyróżnić suplementy zawierające ekstrakt, które pozyskiwane są z całej rośliny oraz takie do otrzymania, których jako surowiec wykorzystuje się jedynie jej korzeń.


Ashwagandha – ekstrakt, kapsułki, proszek

Jeżeli chodzi natomiast o formę w jakiej występują preparaty możemy korzystać z sproszkowanej wersji Ashwagandhy lub kapsułkowanej. W tym drugim przypadku zawartość ekstraktu wyrażona jest w miligramach(mg) na kapsułkę. Informacje tego typu znajdziemy na opakowaniu konkretnego produktu. Zdecydowanie dużo wygodniejszą formą są właśnie suplementy w formie kapsułek ze względu na łatwość ich przyjmowania oraz dostępność, a także standaryzację do czego jeszcze wrócimy. Obecnie na rynku bardzo popularne stały się również wieloskładnikowe preparaty, które oprócz Ashwagandhy w swojej formule zawierają inne adaptogeny oraz zioła wykorzystywane w ajurwedzie takie jak Bacopa monnieri, Rhodiola rosea czy Panax ginseng.


Ashwagandha – stosowanie

Kilka słów o korzystaniu z Ashwagandhy. Ogólne zalecenia mówią o tym, że osoby stosujące Ashwagandhę powinny ją przyjmować przez okres od 6 do 8 tygodni aby odczuć pozytywny wpływ tej rośliny na organizm. Po tym okresie zaleca się uwzględnić przerwę od korzystania z suplementów z Ashwagandhą. Dzienna dawka powinna mieścić się w zakresie od 300 do około 600 mg. Dlatego przed zakupem konkretnego preparatu warto sprawdzić ile miligramów ekstraktu znajduje się w jednej kapsułce. Kolejną istotną kwestią jest podawanie przez producentów na opakowaniu informacji o standaryzacji ekstraktu. Potwierdza to jakość suplementu. Wartość ta wyrażana jest w procentach i dotyczy wspomnianych wcześniej witanolidów, czyli substancji, które odpowiadają za działanie Ashwagandhy. Preparaty zawierające ekstrakt z korzenia Ashwagandhy zaleca się przyjmować raz dziennie wraz z posiłkiem np. śniadaniem. Ashwagandha wykazuje działanie prowadzące do poprawy jakości snu oraz bezsenności w związku z tym niektórzy proponują przyjmowanie suplementów tego typu w porze wieczornej, przed pójściem spać. Należy jednak podkreślić, że na ten moment ten sposób przyjmowania wymaga zweryfikowania i dalszych badań. Stosowanie Ashwagandhy dedykowane jest osobom dorosłym. Należy podkreślić, że bezwzględnym przeciwwskazaniem do przyjmowania suplementów z Ashwagandhą jest ciąża oraz karmienie piersią. Dodatkowo jeżeli stosujemy leki nasenne to przed rozpoczęciem suplementacji Ashwagandhy warto omówić tę kwestię z lekarzem prowadzącym.


Ashwagandha:

· działanie przeciwzapalne, antyoksydacyjne, neuroprotekcyjne, immunostymulujące

· uniwersalny adaptogen

· zalecany okres stosowania – od 6 do 8 tygodni

· zakres dobowej dawki – od 300 do 600 mg

· najlepiej wybierać preparaty w formie kapsułek ze standaryzacją ekstraktu


Ashwagandha to roślina o bardzo szerokim działaniu dlatego nie dziwi fakt, że zyskała taką popularność i obecnie z powodzeniem wykorzystywana jest przez wiele osób. Celem tego artykułu było przybliżenie najważniejszych informacji o Ashwaganhdzie, a także kwestii dotyczących jej działania oraz sposobu przyjmowania suplementów, które zawierają tę roślinę.

Wszystkie komentarze